Follow me on instagram

Contact us

İstanbul
Phone: +90 500 000 0000

Lifestyle Fotoğrafçılığı

Yaşam Tarzı Fotoğrafçılığı Nedir?
Yaşam tarzı fotoğrafçılığı portre ve belgesel fotoğrafçılığının belli bir karışımıdır. Çoğu zaman belgesel fotoğrafçılığı gibi gözükse de aslında belirgin farklar mevcut.
Belgesel fotoğrafçılığı ile her şeyi olduğu gibi fotoğraflıyorsunuz. Bir fotoğrafçı olarak mümkün olduğunca gizli olmayı tercih ediyorsunuz böylece fotoğrafını çektiğiniz insanlar artık aynı odada olduğunuzu fark etmiyor. Müşterilerinizle konuşmazsınız sadece merceğinizin önünde olup biteni kaydedersiniz. Örneğin, kanepenin sol tarafında oturmak için hiç bir ipucu vermez, talimat vermezsiniz. Oyuncaklar ve dağılmış kitaplar içeren büyük bir dolabı görmezsiniz.
Stüdyolarda yaygın olan portre fotoğrafçılığı için çok şey ayarlanır ve yönlendirme yapılır. Fotoğrafçı genellikle ekstra ışıklar kullanır, yanıp söner, modelin nasıl oturduğuna dikkat eder, elini çenesinin altında tutar, yüzünün en iyi hangi taraftan fotoğraflanabileceğini bakar vs.

‘Lifestyle’ yani yaşam tarzı fotoğrafçılığında bu biraz daha farklıdır.
Kameranızın önünde olan biteni kısmen yüzde yüz olduğu gibi kaydediyorsunuz, belirli bir dereceye kadar yönlendiriyorsunuz. Doğal ışığın nereden geldiği, hangi odada fotoğraf çekeceğiniz gibi konulara dikkat ediyorsunuz. Tercih etmeniz gereken kıyafetler ile ilgili ipuçları veriyoruz. Çekim sırasında fotoğraftaki hikayeyi etkileyebilecek ve göze batacak her bir ayrıntıya dikkat ediyoruz .Örneğin; yatak odanızda hamile bir kadının fotoğrafını çektiğimizde rahatsız edici hiçbir şeyin görünmemesini sağlıyoruz. Örneğin; komodinin üzerinde duran su şişesini, yatağın yanında gözüken dağınık kitapları ve sarj aletlerini kaldırıyoruz. Vereceğiniz pozlara değil de fotoğrafların çekildiği alana daha çok müdahale ediyoruz diyebiliriz. Burada ki tek amaç aslında o anda olup biten bir hikayeyi yakalamakla ilgilidir. Görüntülerde örtük bir bağlam veya hikaye vardır. Gerçekliğin somut bir yansımasıdır aslında Lifestyle fotoğrafçılığı.